Prawy panel
Klawisze w tej grupie służą nawigacji MENU drukarki.
Zapewniają dostęp do wszystkich parametrów dostępnych w MENU i pozwalają zmniejszać lub zwiększać ich wartości.
Opis klawiszy:
- Wejście do menu drukarki lub potwierdzenie wyboru.
- Przycisk nawigacyjny menu w górę lub zwiększ wartość.
- Przycisk szybkiego podglądu plików na karcie SD.
- Przycisk nawigacyjny menu w dół lub zmniejsz wartość.
- Przycisk nawigacyjny menu – cofnij do poprzedniego poziomu menu.
Lewy panel
UWAGA: Ten panel kontrolny działa poza ograniczeniami ruchu (wyłącznikami krańcowymi), szkody wyrządzone poprzez jego niewłaściwe użytkowanie nie są objęte gwarancją (przyciski od 1 do 4).
Opis klawiszy:
- Przycisk przemieszczenia stołu roboczego w górę, jedno kliknięcie to ruch o 0,025 mm, umożliwia dostrojenie wysokości stołu w trakcie trwania wydruku (przycisk działa dopiero po zbazowaniu osi Z).
- Przycisk dodawania filamentu (działa dopiero po osiągnięciu przez głowicę temperatury 185°C). Pozwala na kontrolę nad podawaniem materiału w trakcie trwania wydruku. Z jego pomocą można np. uzupełnić niedolane miejsca/ubytki na poszczególnych warstwach lub napełnić głowicę drukującą przed rozpoczęciem wydruku.
- Przycisk przemieszczenia stołu roboczego w dół, jedno kliknięcie to ruch o 0,025 mm, umożliwia dostrojenie wysokość stołu w trakcie trwania wydruku (przycisk działa dopiero po zbazowaniu osi Z).
- Przycisk ujmowania filamentu (działa od temperatury 185°C). Pozwala wycofać materiał z głowicy.
Dotyczy materiału PLA, w przypadku stosowania filamentu ABS należy ustawić temperaturę 240°C dla głowicy aby korzystać z przycisków szybkiego dostępu.
Przycisk PAUZA i START
Dla zwiększenia funkcjonalności oraz ułatwienia pracy z drukarką 3DGence ONE została ona wyposażona w przyciski PAUZY (1) oraz START (2), spełniające następujące funkcje:
• wstrzymanie procesu druku przez pojedyncze naciśnięcie,
• wstrzymanie procesu druku oraz odjazd dyszy w położenie bazowe osi X i Y po podwójnym jego wciśnięciu.
Funkcja ta umożliwia dokonanie dodatkowych czynności przy elemencie drukowanym jak np. umieszczenie nakrętki (lub innego elementu) we wcześniej przygotowanym gnieździe i późniejsze jej zadrukowanie, zmianę koloru filamentu na inny, lub, gdy zabraknie materiału, zmianę pustej szpuli na nową. Jednak w przypadku wymiany materiału podczas wydruku lepszym sposobem jest wybranie asystenta wymiany filamentu „Filament change” z menu drukarki. Należy pamiętać, że żaden nowo dodany element nie może wystawać poza aktualnie istniejącą powierzchnię wydruku, w przeciwnym razie głowica może się z nim zderzyć i ulec uszkodzeniu. Przy wymianie materiału na inny, zaleca się wstrzymanie wydruku w momencie drukowania wypełnienia, co zmniejszy ryzyko powstania ewentualnych wad na zewnętrznej (widocznej) części modelu.
UWAGA: Należy pamiętać aby wszelkie prace w obszarze roboczym wykonywać w rękawicach ochronnych. Wznowienie wydruku następuje po naciśnięciu klawisza START, niezależnie od tego, czy przycisk PAUZA naciśnięto raz czy dwa razy.