NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Do czego służą klawisze w panelu głównym drukarki?

Prawy panel

Klawisze w tej grupie służą nawigacji MENU drukarki.
Zapewniają dostęp do wszystkich parametrów dostępnych w MENU i pozwalają zmniejszać lub zwiększać ich wartości.

Opis klawiszy:

  1. Wejście do menu drukarki lub potwierdzenie wyboru.
  2. Przycisk nawigacyjny menu w górę lub zwiększ wartość.
  3. Przycisk szybkiego podglądu plików na karcie SD.
  4. Przycisk nawigacyjny menu w dół lub zmniejsz wartość.
  5. Przycisk nawigacyjny menu – cofnij do poprzedniego poziomu menu.

Lewy panel


UWAGA: Ten panel kontrolny działa poza ograniczeniami ruchu (wyłącznikami krańcowymi), szkody wyrządzone poprzez jego niewłaściwe użytkowanie nie są objęte gwarancją (przyciski od 1 do 4).

Opis klawiszy:

  1. Przycisk przemieszczenia stołu roboczego w górę, jedno kliknięcie to ruch o 0,025 mm, umożliwia dostrojenie wysokości stołu w trakcie trwania wydruku (przycisk działa dopiero po zbazowaniu osi Z).
  2. Przycisk dodawania filamentu (działa dopiero po osiągnięciu przez głowicę temperatury 185°C). Pozwala na kontrolę nad podawaniem materiału w trakcie trwania wydruku. Z jego pomocą można np. uzupełnić niedolane miejsca/ubytki na poszczególnych warstwach lub napełnić głowicę drukującą przed rozpoczęciem wydruku.
  3. Przycisk przemieszczenia stołu roboczego w dół, jedno kliknięcie to ruch o 0,025 mm, umożliwia dostrojenie wysokość stołu w trakcie trwania wydruku (przycisk działa dopiero po zbazowaniu osi Z).
  4. Przycisk ujmowania filamentu (działa od temperatury 185°C). Pozwala wycofać materiał z głowicy.

Dotyczy materiału PLA, w przypadku stosowania filamentu ABS należy ustawić temperaturę 240°C dla głowicy aby korzystać z przycisków szybkiego dostępu.

Przycisk PAUZA i START


Dla zwiększenia funkcjonalności oraz ułatwienia pracy z drukarką 3DGence ONE została ona wyposażona w przyciski PAUZY (1) oraz START (2), spełniające następujące funkcje:
• wstrzymanie procesu druku przez pojedyncze naciśnięcie,
• wstrzymanie procesu druku oraz odjazd dyszy w położenie bazowe osi X i Y po podwójnym jego wciśnięciu.

Funkcja ta umożliwia dokonanie dodatkowych czynności przy elemencie drukowanym jak np. umieszczenie nakrętki (lub innego elementu) we wcześniej przygotowanym gnieździe i późniejsze jej zadrukowanie, zmianę koloru filamentu na inny, lub, gdy zabraknie materiału, zmianę pustej szpuli na nową. Jednak w przypadku wymiany materiału podczas wydruku lepszym sposobem jest wybranie asystenta wymiany filamentu „Filament change” z menu drukarki. Należy pamiętać, że żaden nowo dodany element nie może wystawać poza aktualnie istniejącą powierzchnię wydruku, w przeciwnym razie głowica może się z nim zderzyć i ulec uszkodzeniu. Przy wymianie materiału na inny, zaleca się wstrzymanie wydruku w momencie drukowania wypełnienia, co zmniejszy ryzyko powstania ewentualnych wad na zewnętrznej (widocznej) części modelu.

UWAGA: Należy pamiętać aby wszelkie prace w obszarze roboczym wykonywać w rękawicach ochronnych. Wznowienie wydruku następuje po naciśnięciu klawisza START, niezależnie od tego, czy przycisk PAUZA naciśnięto raz czy dwa razy.

Co zrobić w przypadku problemów z drukarką?

1. Zgłoś problem z urządzeniem poprzez formularz dostępny na stronie www.3dgence.com/support w zakładce Wyślij zgłoszenie problemu.

2. Poczekaj na wstępną diagnozę i odpowiedź ze strony działu wsparcia technicznego 3DGence.

3. W momencie stwierdzenia przez dział wsparcia technicznego 3DGence konieczności przesłania urządzenia na serwis wyślij urządzenie w ciągu 10 dni roboczych na adres:
3DGence Sp. z o.o.
ul. Graniczna 66
44-178 Przyszowice
tel. +48 438 98 64

4. Warunkiem koniecznym przyjęcia drukarki na serwis jest:
- zarejestrowanie urządzenia na stronie www.3dgence.com/support oraz załączenie dowodu zakupu podczas rejestracji,
- decyzja działu wsparcia technicznego 3DGence o konieczności przesłania urządzenia na serwis,
- wypełnienie formularza zgłoszenia serwisowego otrzymanego mailowo oraz dołączenie go do paczki,
- wysłanie na adres: [email protected] informacji o wysyłce urządzenia na serwis przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem.

5. Wysłanie drukarki na serwis jest równoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu zawartego w zgłoszeniu serwisowym.  

Jak wyczyścić stół roboczy drukarki?

Zabrudzony lub zatłuszczony stół roboczy drukarki może poważnie utrudnić lub całkowicie uniemożliwić proces drukowania. Zaleca się wyczyszczenie stołu w przypadku gdy model nie przylega poprawnie do platformy roboczej.

Stół roboczy drukarki należy czyścić stosując się do poniższej instrukcji:

1. Wyłączyć wszystkie elementy grzewcze maszyny i odczekać do ich całkowitego ostygnięcia. Pomocna może być opcja „Cooldown”, dostępna w menu.
2. Wyłączyć urządzenie za pomocą przycisku zasilania, a następnie odłączyć drukarkę od źródła zasilania.
3. Włożyć rękawice ochronne (nie wolno dotykać stolika bez rękawic).
4. Oczyścić powierzchnię stołu roboczego ze wszelkich resztek tworzywa za pomocą szpachelki.
5. Następnie :
a) nasączyć bawełnianą szmatkę alkoholem i przetrzeć stolik (odczekać, aż alkohol całkowicie odparuje) lub
b) bawełnianą szmatkę nasączyć detergentem (płynem do mycia naczyń) i ciepłą wodą, mocno wycisnąć nadmiar wody i wyczyścić stolik, następnie szmatkę wypłukać w wodzie przetrzeć stolik i poczekać do jego wyschnięcia.

Uwaga: nie wolno dopuścić, aby woda dostała się do elektroniki urządzenia i obudowy.

Nie wolno czyścić stołu:
- benzyną,
- acetonem,
- nitro.

Nie zalecamy czyszczenia stołu:
- denaturatem,
- izopropanolem.

Przy odtłuszczaniu należy zwrócić szczególną uwagę aby nie narażać elementów drukarki wykonanych z tworzywa oraz elementów malowanych na kontakt z alkoholem, ponieważ może on doprowadzić do uszkodzenia ich powierzchni.

W przypadku użycia innych środków/detergentów niż zalecane należy zapoznać się z ich instrukcją BHP.

Jak wyczyścić głowicę?

Każdorazowo, po zakończeniu wydruku zaleca się wyczyszczenie głowicy drukującej z resztek roztopionego/przypalonego materiału który może znajdować się na zewnętrznej części dyszy.

W tym celu należy:

1. Założyć rękawice ochronne.

2. Korzystając z menu drukarki rozgrzać głowicę do odpowiedniej temperatury poprzez wybór kolejno:
Ok – Tune – Temperetures – Nozzle – Ok i strzałką w górę ustawić odpowiednią temperaturę - w zależności od materiału obecnie znajdującego się w dyszy (PLA – 220º, ABS – 240º, w przypadku innych materiałów zgodnie z zaleceniami producenta).

3. Zapewnić sobie dobry dostęp do głowicy korzystając z opcji:
Ok - Prepare - Park Heatbed - Middle lub Bottom.

4. Za pomocą niepalnego materiału (np. bawełniana szmatka) lub metalowej szpachelki i pęsety, delikatnie usunąć resztki roztopionego/przypalonego materiału.

5. Po oczyszczeniu głowicy wyłączyć grzanie (np. używając funkcji Cooldown z menu drukarki).

Jak wygląda konserwacja drukarki?

W celu utrzymania drukarki w dobrym stanie należy stosować się do poniższych wytycznych:

- nie wolno dotykać bez rękawiczek prowadnic, śrub kulowych oraz łożysk, gdyż może to doprowadzić do powstania ognisk korozji,

- wszystkie operacje związane z konserwacją drukarki należy wykonywać w rękawiczkach,

- przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac konserwacyjnych należy odłączyć źródło zasilania,

- należy utrzymywać w czystości prowadnice oraz śruby kulowe - raz na 3 miesiące (w zależności od częstości używania drukarki) przetrzeć prowadnice osi x i osi y oraz śruby kulowe suchą szmatką w celu usunięcia kurzu, a następnie w podobny sposób używając szmatki z odrobiną smaru oraz poprzez kalamitkę smarowniczą, elementy te nasmarować specjalnym smarem do prowadnic liniowych (np.: grease G05),

- nie wolno stosować: suchych smarów, smarów teflonowych, smarów grafitowych, smarów miedzianych,

- po wyłączeniu urządzenia dobrze jest zabezpieczyć filament przed wilgocią, kurzem i innymi zabrudzeniami,

- w przypadku, gdy drukarka nie będzie używana przez dłuższy okres czasu zaleca się zabezpieczenie prowadnic oraz śrub kulowych tak, aby nie osiadał się na nich kurz i inne zabrudzenia,

- w przypadku problemów z podawaniem filamentu należy sprawdzić, czy radełko nie jest zabrudzone filamentem, jeżeli występują przerwy w podawaniu filamentu należy sprawdzić czy sprężyna extrudera nie jest odkształcona w wyniku ciągłego ścisku i w razie konieczności wymienić na nową, dołączoną do wyposażenia drukarki,

- raz na 3 miesiące skontrolować stan pasków klinowych, czy nie zostały uszkodzone w trakcie eksploatacji drukarki (w przypadku uszkodzenia należy skontaktować się z serwisem),

- raz na jakiś czas sprawdzić czyścik czy nie jest zakurzony (należy go rozkręcić i wyczyścić lub wymienić na nowy),

-  raz na jakiś czas przetrzeć całą drukarkę z kurzu wilgotną szmatką z pominięciem śrub i nakrętek kulowych, prowadnic i wózków liniowych, oraz innych stalowych elementów mechanicznych,

- jeżeli elementy anodowane stracą kolor należy przetrzeć je olejem silikonowym.

O czym informuje oświetlenie stołu roboczego drukarki?

Drukarka 3DGence ONE została wyposażona w podświetlenie LED, które oprócz oświetlania wydruku w trakcie pracy jest jednocześnie formą sygnalizacji.

Znaczenie poszczególnych kolorów:
 • zielony - temperatura stołu roboczego poniżej 40°C,
 • czerwony - temperatura stołu roboczego powyżej 40°C (istnieje ryzyko poparzenia),
 • biały - drukarka pracuje, stół roboczy jest rozgrzany (istnieje ryzyko poparzenia),
 • żółty - błąd odczytu temperatury, awaria urządzeń grzewczych.

UWAGA! Głowica może być nadal gorąca pomimo zmiany oświetlenia. Kolor podświetlenie informuje jedynie o temperaturze stołu roboczego, a nie temperaturze głowicy. Informacja o temperaturze głowicy znajduje się wyłącznie na wyświetlaczu.

UWAGA! Podgrzewany stół oraz głowica są gorące nawet po zakończeniu drukowania. Należy skontrolować ich temperaturę na wyświetlaczu przed ich dotknięciem.

UWAGA ! Bezpośrednio po zakończeniu właściwego procesu drukowania automatycznie uruchomi się opcja schładzania. Oświetlenie pola roboczego drukarki będzie miało kolor czerwony do czasu, w którym bezpiecznie będzie można usunąć model. Kiedy drukarka osiągnie bezpieczną temperaturę, oświetlenie zmieni się na kolor na zielony.

Skąd pobrać najnowszy firmware do drukarki?

Najnowsze firmware do drukarki znajduje się w kategorii FIRMWARE: https://3dgence.com/support/firmware.html
Zakładka FIRMWARE jest dostępna po założeniu konta i zarejestrowaniu urządzenia.

Czy istnieje możliwość przerwania i wznowienia wydruku?

Aby zatrzymać wydruk należy nacisnąć przycisk PAUZA.
Wznowienie wydruku następuje po naciśnięciu przycisku START, niezależnie od tego, czy przycisk PAUZA naciśnięto raz czy dwa razy.

Przycisk pauza spełnia następujące funkcje:
• wstrzymanie procesu druku przez pojedyncze naciśnięcie,
• wstrzymanie procesu druku oraz odjazd dyszy w położenie bazowe osi X i Y po podwójnym jego wciśnięciu.

Funkcja ta umożliwia dokonanie dodatkowych czynności przy elemencie drukowanym jak np. umieszczenie nakrętki (lub innego elementu) we wcześniej przygotowanym gnieździe i późniejsze jej zadrukowanie, zmianę koloru filamentu na inny, lub gdy zabraknie materiału, zmianę pustej szpuli na nową. Jednak w przypadku wymiany materiału podczas wydruku lepszym sposobem jest wybranie asystenta wymiany filamentu „Filament change” z menu drukarki. Pamiętaj, że żaden nowo dodany element nie może wystawać poza aktualnie istniejącą powierzchnię wydruku, w przeciwnym razie głowica może się z nim zderzyć i ulec uszkodzeniu.

Przy wymianie materiału na inny, zaleca się wstrzymanie wydruku w momencie drukowania wypełnienia, co zmniejszy ryzyko powstania ewentualnych wad na zewnętrznej (widocznej) części modelu.

Co oznaczają temperatury na wyświetlaczu drukarki?

Aby umożliwić kontrolę nad najważniejszymi parametrami urządzenia bezpośrednio z poziomu drukarki, w 3DGence ONE zastosowano wyświetlacz LCD. Umożliwia on odczyt temperatury głowicy oraz stołu jak również dostęp do rozbudowanego menu drukarki.

Po uruchomieniu drukarki wyświetlacz wygląda następująco:

W tej chwili drukarka wyświetla informacje o:

  1. Zadanej temperaturze głowicy.
  2. Aktualnej temperaturze głowicy (temperatura pokojowa według wskazań czujnika).
  3. Zadanej temperaturze stołu roboczego.
  4. Aktualnej temperaturze stołu roboczego (według wskazań czujnika).
  5. Procentowo wyrażonej aktualnej mocy wentylatorów chłodzących wydruk.

Po uruchomieniu wydruku wyświetlacz wygląda następująco:

W tej chwili drukarka wyświetla informację o:

  1. Zadanej temperaturze głowicy.
  2. Aktualnej temperaturze głowicy według wskazań czujnika.
  3. Zadanej temperaturze stołu roboczego.
  4. Aktualnej temperaturze stołu roboczego według wskazań czujnika.
  5. Procentowo wyrażonej aktualnej mocy wentylatorów chłodzących wydruk.
  6. Procentowo i graficznie ujęty postęp procesu drukowania.

Należy pamiętać, że wartości zadanych temperatur i mocy wentylatorów mogą ulegać zmianie w trakcie procesu drukowania. Dzieje się tak z powodu dopasowania parametrów do aktualnie drukowanej warstwy – jest to element optymalizacji procesu drukowania. Na przykład niekorzystne jest stosowanie mocnego nadmuchu w trakcie drukowania pierwszych warstw, stąd odczyt wyniesie 0%. Zgodnie z kodem maszynowym, wiatrak włączy się samoistnie w odpowiednim miejscu wydruku. Użytkownik może sam zmienić te nastawy z poziomu MENU – „Fan Speed”.

Jak zdjąć model ze stołu po zakończeniu wydruku?

Bezpośrednio po zakończeniu właściwego procesu drukowania automatycznie uruchomi się sekwencja
schładzania. Oświetlenie pola roboczego drukarki będzie miało kolor czerwony do czasu, w którym bezpiecznie
będzie można usunąć model. Oprócz koloru oświetlenia w trakcie chłodzenia, jego postęp jest widoczny
również na wyświetlaczu. Kiedy drukarka osiągnie bezpieczną temperaturę, oświetlenie zmieni kolor na zielony
a na wyświetlaczu znajdzie się informacja Remove Model.
Do wszelkich operacji związanych z usuwaniem modelu zawsze używaj rękawic.

UWAGA: W menu drukarki po zakończeniu drukowania dostępna jest opcja Skip Cooling (Pomiń chłodzenie). Pozwala ona pominąć proces wychładzania, jednak jej stosowanie jest dopuszczalne wyłącznie dla użytkowników
posiadających znaczne doświadczenie w pracy z drukarką. Należy upewnić się, że głowica jest wychłodzona i że
znajduje się w pozycji zerowej osi X (maksymalnie z lewej), tym samym zapobiegając przypadkowym oparzeniom.

Wydruk należy ściągać ze stołu przy użyciu dołączonej szpachelki, delikatnie podważając go z paru stron.
Nie wolno używać ostrych rogów szpachelki, jedynie jej płaskiej krawędzi  i nie należy usuwać wydruku na siłę, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia stołu roboczego.
W razie problemów przy oddzieleniu wydruku od stołu, zaleca się jego rozgrzanie i ponowne ostudzenie. Proces ten można powtarzać i jest wskazany dla brył o dużej powierzchni podstawy – każdorazowo podważając go szpachelką.

UWAGA: Niewskazane jest dotykanie powierzchni stołu roboczego gołymi dłońmi. Spowoduje to jego zabrudzenie,
a w rezultacie trudności z przywieraniem kolejnych wydruków do jego powierzchni. Używaj czystych rękawic
ochronnych.